"You want it darker" Cohena w moim tłumaczeniu

Tylko w moim mroku (You want it darker)

tł. Marcin Styczeń

 

Gdy rozdajesz karty

Ja wypadam z gry

A gdy wskrzeszasz z martwych 

Gniję w grobie swym

Kiedy Twoja chwała 

Mój musi być wstyd

Tylko w moim mroku

Możesz światłem być

 

Wielki tak, święty tak

Wielbię Imię Twe

Słaby tak, marny tak

Gdyś w ludzkie ciało wszedł

Twoje światło płonie

Dobrze o tym wiesz

Tylko w moim mroku

 

Hineni Hineni

Jestem Panie mój

 

To miłosna jest historia

Niewesoła zbyt

Że kochając musisz cierpieć

Giniesz, aby żyć

Tak od zawsze mówi pismo

I to nie jest niemy krzyk

Tylko w moim  mroku

Możesz światłem być

 

Ustawiłem dziś po ścianą

Swe demony trzy

Egzekucję chciałem zacząć

Aby wolnym być

Krzywdy zrobić im nie dałeś 

Bo Twe światło lśni

Tylko w moim mroku

 

Hineni Hineni

Jestem Panie mój

 

Wielki tak, święty tak

Wielbię Imię Twe

Słaby tak, marny tak

Gdyś w ludzkie ciało wszedł

Twoje światło płonie

Dobrze o tym wiesz

Tylko w moim mroku

 

Gdy rozdajesz karty

Ja wypadam z gry

A gdy wskrzeszasz z martwych 

Gniję w grobie swym

Kiedy Twoja chwała 

Mój musi być wstyd

Tylko w moim mroku

Możesz światłem być

 

Hineni Hineni

Jestem Panie mój

Write a comment

Comments: 10
  • #1

    Apolinary (Thursday, 09 November 2017 09:23)

    "A million candles burning
    for the help that never came"
    to:
    "Twoje światło płonie
    Dobrze o tym wiesz",
    a:
    "You want it darker
    We kill the flame"
    to:
    "Tylko w moim mroku
    Możesz światłem być".

    To nie jest tłumaczenie. To przeinaczenie przesłania, przeróbka. Wręcz nadużycie.

  • #2

    Marcin Styczeń (Thursday, 09 November 2017 09:34)

    A jakie jest przesłanie tej piosenki? Może mnie Pan uświadomi... Z kim rozmawia podmiot liryczny? Jaki jest układ rymów w piosence, ile sylab ma każdy wers? Każde tłumaczenie piosenki jest w jakimś sensie jej interpretacją. Moja jest właśnie taka. Nie ma tu żadnego nadużycia. Tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Cohena. Dostali moje tłumaczenia przetłumaczone słowo w słowo na angielski. Więcej powściągliwości proponuję...

  • #3

    Apolinary (Thursday, 09 November 2017 09:53)

    Wierzę, że nie muszę Pana uświadamiać i odpowiadać na te pytania.

    Skoro zaakceptowali, widocznie kierowali się innymi względami niż minimalna choćby wierność, lub po prostu ich nie czytali. Słucham Cohena od dzieciństwa, znam na pamięć i teksty (na których uczyłem się angielskiego), i wiele przekładów, które wyszły do tej pory - Zembatego, Wyszogrodzkiego, Kuźmińskiego. Nie spotkałem się jeszcze z taką zmianą sensu. Tym bardziej to boli, że to najbardziej znany utwór z ostatniej, pożegnalnej, a więc w pewnym sensie najważniejszej płyty.

    Interpretacja to sposób odtworzenia oryginalnej myśli, a tu oryginalna myśl została przeinaczona o 180 stopni i wyszła na świat w wielu egzemplarzach pod patronatem Trójki. Jako miłośnik twórczości Cohena po prostu się z tym nie zgadzam, uważam to za skandal i daleko mi od powściągliwości.

    Podobnie w przypadku "Seemed the Better Way". Te dwa utwory zawierają w sobie bunt, pełną pokory, ale jednak niezgodę. U Pana zmieniają się w piosenki religijne. Wersy takie jak powyższe lub
    "Sounded like the truth
    But it’s not the truth today"
    po prostu zmienił Pan na coś innego.

  • #4

    Marcin Styczeń (Thursday, 09 November 2017 10:05)

    Panie Apolinary, mam Pan pełne prawo krytykować moje tłumaczenia, nie muszą się Panu podobać, ale proszę nie insynuować, że ktoś ich nie czytał albo kierował się innymi względami...

  • #5

    Mirosław (Wednesday, 22 November 2017 17:40)

    W 100% zgadzam się z Apolinarym. Niestety, te tłumaczenia (a w zasadzie wolne interpretacje) zdecydowanie zmieniają oryginalny sens tych utworów.
    Słucham Cohena od 45 lat, znam Jego życie i wątpię, aby się podpisał pod taką interpretacją. Niestety - przefiltrował Pan Mistrza przez swój prywatny filtr religijny, co spowodowało tak naprawdę katastrofę. A szkoda, bo akurat ta płyta ma głęboki sens filozoficzny. Płyta zdecydowanie podsumowująca, pożegnalna. No cóż...

  • #6

    Marcin Styczeń (Wednesday, 22 November 2017 17:57)

    Panowie, wy też patrzycie na Cohena przez swój filtr. Chcecie mi powiedzieć, że płyta Cohena ma wymiar filozoficzny, ale nie ma religijnego? I dlatego w swoich piosenkach Cohen dyskutuje z Bogiem, nawiązuje do Biblii i ewangelii? Polecam książkę Davida Boucher'a "Dylan i Cohen - poeci rocka". Autor z elokwencją akademickiego wykładowcy pokazuje także duchowość obu wielkich bardów, Boga w ich twórczości, stosunek do religii, itd. Naprawdę dajcie mi prawo do mojego Cohena. A ocenę pozostawcie słuchaczom. A tak w ogóle słuchaliście tych piosenek z muzyką? Możecie to zrobić na spotify albo tidal:
    http://soundline.biz/MarcinStyczenLubiegadaczLeonardem

  • #7

    Mirosław (Wednesday, 22 November 2017 18:19)

    "Ocenę pozostawcie słuchaczom" - odmawia nam Pan prawa do oceny? Ciekawe.
    A co do słuchania z muzyką - przepraszam, ale co to ma do rzeczy? Czy to zmienia teksty? Dodaje jakiś ukryty przekaz?
    Książkę Bouchera (bez apostrofu, na Boga!) znam. I jako żywo nie pisze on o Cohenie jako poecie chrześcijańskim.

  • #8

    Marcin Styczeń (Wednesday, 22 November 2017 18:33)

    Czyli Boucher pisze o Cohenie ateiście? Cohen był Żydem, który fascynował się i buddyzmem, i chrześcijaństwem, Jezus wielokrotnie pojawiał się w jego piosenkach. Na ostatniej płycie nawiązania są także bardzo czytelne. Ja nie jestem Żydem, ale katolikiem, przekładam jego piosenki na swój język i umieszczam w swoim kontekście kulturowym. Nie mam takiego prawa? Nie na tym także polega przekład? Oryginał już mamy. Moim zdaniem dzięki różnym przekładom, twórczość żyje, staje się inspiracją dla następnych pokoleń, przyczynkiem do dyskusji. Nie wiem, jak Pan interpretuje piosenkę "You want it darker"? Być może rozumiemy ją zupełnie inaczej. Stąd taka różnica zdań i Pana oburzenie...

  • #9

    Mirosław (Wednesday, 22 November 2017 18:39)

    Proszę nie nadinterpretować moich słów - robi to Pan fatalnie. Cohen miał swoje wyobrażenie Boga, którego nie można identyfikować ani z Jezusem, ani z Buddą ani z Jahwe.
    Umieszczanie w swoim kontekście kulturowym to nie jest tłumaczenie, szanowny Panie. O tym właśnie pisze Apolinary. Pan wpycha Cohena w swój garnitur, a to jest fatalne. Z wielu wymiarów pozostawia Pan jeden, dopasowany do siebie. A Cohen doskonale wygląda w swoim garniturze, w czyimś staje się karykaturą. Niestety.

  • #10

    Marcin Styczeń (Wednesday, 22 November 2017 18:54)

    I Pan właśnie wie, jakie to wyobrażenie było. Siedzi Pan w jego głowie i wie Pan, jaki był Bóg Cohena. Naprawdę w moim tłumaczeniu Bóg nie jest chrześcijański i jednowymiarowy. Nie znam wielu katolików, czy generalnie chrześcijan, którzy mówią do Boga: Tylko w moim mroku/ Możesz światłem być... Nawet jeśli odwróciłem perspektywę Cohena, to sens jest zbliżony. On mówi do Boga: You want it darker (Pragniesz mroku /żeby było ciemniej), we kill the flame (My "ludzie" zabijamy płomień - "boski płomień"). Generalnie chodzi o konieczność mroku (zła, grzeszności), o czym mówi dalej fragment o demonach, których Bóg nie pozwala unicestwić... Niezależnie od wszystkiego, dziękuję Panu za krytykę i pozdrawiam serdecznie...