Dlaczego tak bardzo lubię książki Richarda Rohra?

Ponieważ każde zdanie napisane przez niego wnosi coś nowego, a jednocześnie mam poczucie, że to moja wewnętrzna prawda, której wcześniej sobie nie uświadamiałem. Przeczytałem wszystkie książki Rohra, które ukazały się na polskim rynku. Obecnie czytam „Prostotę. Sztukę odpuszczania”.  Co chwilę coś podkreślam, co chwilę mam ochotę podzielić się jakąś myślą. Dobrnąłem do połowy i zatrzymałem się nad fragmentem, który zgadza się z moją intuicją.  

„Zauważyłem, że osoby o charakterze dogmatycznym rzadko kiedy są źródłem prawdy. Prawda wypływa na ten świat poprzez ludzi, którzy w kreatywny sposób utrzymują napięcie pomiędzy przeciwieństwami trudnych i złożonych zagadnień. Ich rozpostarte ramiona, przygwożdżone do prawdy po obu stronach, sprawiają, że wyglądają jak Ukrzyżowany, który był żywą ikoną przeciwieństw: boskiej i ludzkiej natury, nieba i ziemi, męskiego ciała i kobiecej duszy, zawieszony między dobrym i złym łotrem, jak pomiędzy dwoma częściami każdego z nas”.

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Ania (Thursday, 23 April 2015 12:03)

    przekonuje mnie to o czym pisze Rohr. Zdarza mi się,że gdy utrzymuję się twardo przy jakimś dogmacie to później odkrywam, jak daleko jestem od tego co jest we mnie. Dogmatem próbuję załatwić to od czego tak naprawdę uciekam, z czym trudno mi się zmierzyć... Myślę sobie, że nie będzie to zbyt łatwe, ale prostota i akceptacja to droga do kreatywnego życia, czego sobie i wszystkim życzę ;)

  • #2

    basia (Sunday, 26 April 2015 20:34)

    Z tym co pisze Richard Rohr o prostocie kojarzą mi się słowa innego autora i nazwałabym "Prostotę jako sztukę cierpliwości" ... "W niej [cierpliwości] w tajemniczy sposób przeciwieństwa wiążą się ze sobą. W niej człowiek, pod wielowarstwowym brzemieniem osobistych dziejów szczęścia i nieszczęścia, dochodzi do owego szerokiego spokoju, który nie tylko wchłania w siebie sprzeczności istnienia i nie tylko znosi pozorne bezsensowności życia, lecz także przyznaje im osobliwe prawo...." (Ladislaus Boros) Cierpliwość pozwala na to, aby przeciwieństwa po prostu były. Cierpliwość daje prawo nocy i czeka na dzień... pozwala istnieć smutkowi, czekając na radość ... Cierpliwość godzi się na cierpienie czekając na ukojenie... Prostota i cierpliwość mówią jednym chórem: wszystko co nie jest istotne, jest tymczasowe, odpuść sobie ...