Czterech mocarzy męskiej duszy

Podobno w każdym mężczyźnie ukryte są cztery archetypy męskości: króla, wojownika, czarodzieja (mędrca) i kochanka. Tylko ich rozpoznanie i integracja prowadzą do transformacji - jak pisze Richard Rohr - od mężczyzny dzikiego do mężczyzny mądrego. Zazwyczaj silnie mężczyzna identyfikuje się tylko z jednym z tych archetypów i nie ma zaufania do innych, nawet neguje ich istnienie. Ale wtedy jest niespójny albo podąża w stronę ciemnej strony swojego archetypu (każdy z nich ma jasną i ciemną stronę). Ale konkretniej.

Król (jasny) odpowiada za wewnętrzną pewność i równowagę, stoi na straży porządku i prawa, wyznacza kierunki. Jest także symbolem płodności i twórczości. Król (ciemny) jest karykaturą tego pierwszego, symbolizuje impotencję i paranoję, wszystkich traktuje z góry jako gorszych od siebie, kontroluje ludzi, manipuluje nimi, otacza się tylko pochlebcami.

Wojownik (jasny) walczy o utrzymanie granic nawet za cenę siebie samego, jest wytrwały, skoncentrowany, przejrzysty i całkowicie oddany królowi. W innym przypadku staje się czarnym rycerzem, który niszczy, zabija, prowadzi wojny kierując się swoim małym ego albo interesami mrocznego króla.

Czarodziej (mag lub mędrzec) jest archetypem świadomości, wzrostu i transformacji. Prowadzi nas do poznania, głębszego zrozumienia nas samych i świata. Taką rolę pełnią szamani, kierownicy duchowi, spowiednicy, terapeuci … Ale czarodziej ma także ciemną stronę. Jeśli nie ma nad sobą króla, nie poddaje się mądremu kierownictwu staje się szarlatanem.

I wreszcie archetyp kochanka, który symbolizuje czerpanie radości z tego, co prawdziwie dobre i piękne, docenianie tego i rozkoszowanie się tym. W najdoskonalszej formie kochanek to poeta, artysta, muzyk, romantyk. Ale kochanek ma też swoją ciemną stronę. Jeżeli nie doświadcza prawdziwej radości życia, jeżeli został zraniony, staje się cyniczny, tworzy sztuczne i chwilowe przyjemności, ucieka w alkohol, narkotyki, rozwiązłość seksualną, itd.

Te cztery części męskiej duszy muszą się wzajemnie uzupełniać i przenikać. Inaczej mężczyźni staczają się w dół. Jeśli król nie będzie zrównoważony przez wojownika, czarodzieja i kochanka , wkrótce stanie się złym królem. Jeśli kochanek nie będzie miał poczucia granic wojownika i króla, stanie się uzależniony. Jeśli wojownik nie będzie miał nad sobą czarodzieja i króla prawdopodobnie skończy jako terrorysta i fanatyk. I na koniec cytat:

 

„Jeżeli król zachowuje swoje królestwo w jedności, wojownik broni jego granic, a czarodziej uczy nas, jak żyć w paradoksie, jak poznawać głębię i ciemną stronę rzeczy, wtedy kochanek łączy wszystko razem słodkim spoiwem zachwytu i momentami ekstazy”. Richard Rohr „Od mężczyzny dzikiego do mężczyzny prawdziwego

 

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Piotr (Tuesday, 16 March 2021 09:26)

    genialne